online logo tasarım

Logo nedir? Lafız anlamı olarak hamur alınlığı dilimizde amblem olan, bir aksiyonin, faaliyetin, organizasyonun yapısını, anlamını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo tasarımı anlamsal olarak aksiyonletmenin veya organizasyonun düver olarak yaptığı aksiyoni sembolize edebileceği kabilinden, markanın kendi anlamı ile de sembolleştirilebilir, ayrıca bazı çalışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı yürekerik ve anlamlara sahip olabilir.

Sorusu sorulduğunda söz anlamının haricinde, biryoğun logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasarım esnasında tasarımı yapacak olan kişi veya kuruma neyin ve kesinlikle aktarıldığı oldukça önemlidir. özge taraftan logo tasarım çalışmasını yapacak kişi veya kurumun sizi kesinlikle anladığı ve logo çalışmanızı kesinlikle değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çalışma sizin, aksiyonletmenizin ve bundan ahir çalışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasarım çalışması” olacaktır.

Logo sadece şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değaksiyontirilmiş ve düzenlenmiş hali veya bellik yürekin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çalışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype birden çok iş düzı ile faaliyette mevcut şirketler yürekin henüz çok yeğleme edilebilir. Hareketsiz bir sektörde faaliyet gösteren aksiyonletmelerin çoklukla logoları sektörü temsil değer. Lakin birden şu denli sektör ile uğraşılıyorsa bütün sektörleri logoda çıkarmak imkansızdır.

Logo ne aksiyone yarar?
İşletmeler yürekin logo veya logotype eğer olmazsa olmazlardandır. Her kesinlikle markası olmayan bir işletme eğer olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz bugün aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile alay malay gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, beli aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Turfa halini düşünmeye çalışın. Markaların logoları olmadan cidden bellik olmaları neredeyse imkansızdır.

Bu sebeple aksiyonletmenize kurumsal bir plan hazırlayarak yolunuza sıhhatli adımlarla devam edebilmek hesabına “logo tasarım” çalışması ile serlayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabilinden bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazısını (logotype) deyiş değer. Ticari markaların, kurumların ve ayrıca bazı kişilerin bir surette tanınmasını sağlayan aksiyonaretlerdir. Tipik bir logo firmaların üstelik edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayan nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Ancak, zorlamasız anlaşılır, geçekırlanması zorlamasız, mümkün başüstüneğunca az skorda renkten oluşfinansıdır. Her çdenktaş baskı ve fason tekniği ile problemsiz kullanılabilir olmalı, çok değersiz ölçülerde inceliklar kaybolmamalı, çok muhteşem ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Diğer firma ya da ürünlere ilişkin logolar ile karışıklığa sebep vermemeli, ayrıca çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya muhteşem zarar verir.

Logo layihamcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun layihamcısı Paul Rand’e nazaran logoyu üreten layihamcıdır fakat oluşturan firmanın kendisidir. İlgili yapıun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin içeriğine münasip olmalıdır. Antrparantez kurumun kendisini kesinlikle tanımladığı ve kurumu yansıfecir kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin yerıdizi icap rengi icap şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü bugün de temizılda lakırtııcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilişkin ürün ya da firma yürekin logo tasarlanacağı bugün o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri üzerine olgun sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı bugün simgenin taşıyacağı anlam hizmetında bu olgun çok önemlidir.

online logo tasarım