SEO (Search Engine Optimization) ve SEM (Search Engine Marketing), sayısal pazarlama dünyasında sık sık kullanılan dü nosyon. Ancak bu dü nosyon mevzuya hakim olmayanlar açısından birbirine karıştırılabiliyor.

Özellikle online alışdoneş firmaları ve internetten satış yapan e-tecim siteleri dâhilin ciddi olan bu dü nosyon, yeni kitlelere ulaşabilmek ve pazarda öne çıkabilmek adına önemlidir. Her dü nosyon da web sitelerinin arama motorlarındaki görünürlüğünü fazlalıkrmaya yardımcı olabilir, ancak aralarında çeşitli farklar bulunur.

Bu nedenle bu kırmızda dönem dönem birbirine karıştırılabilen SEO ve SEM arasındaki farkları anlatacağız. Öncelikle SEM teriminı beş on henüz hevesligurur ve bu arada inceleyelim.

SEM: Arama Motoru Pazarlaması

SEM (Search Engine Marketing) ya da Türkçe olarak Arama Motoru Pazarlaması, markaların arama motorları üzerinde henüz görünür ve henüz ulaşılabilir olması dâhilin yapılan çalışmalara denir.

Arama motoru reklamcılığı olarak da tanılamamlanan SEM, arama motorlarında ücretli reklam gururı gerçekleştirilerek web sitelerinde trafik enseışı mesleklemlerinin hepsine denir. En pop ve kesif kullanılan SEM aracı ise Google Ads’dir.

Bellik bilinirliğini ve marka değerini fazlalıkrmaya yönelik bir çalışma olan SEM, alıcı kitlesini yetiştirmek açısından da az çok önemlidir. Başkaca SEM çalışmaları ile trafiğinizi yargılama arttırma şansı yakalayabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu olarak da bilindik SEO çalışmaları ise SEM’in aksine ücretsiz çalışmalardır. SEM mukannen bir bütçe dâhilin maruz reklamları kapsarken SEO çalışmaları mukannen anahtar kelimelerde kalıcı bir yükseliş elde etmek dâhilin yapılan çalışmalardır. Elkızı, bu içinlaştırmayı beş on henüz hevesligurur.

SEM ile SEO Arasındaki Farklar

Öncelikli olarak SEO ve SEM çalışmaları arasındaki üstelik; yukarıda da belirttiğimiz üzere SEM’in belirli bir ücret içinlığında, SEO’nun ise dâhilerik üretim maliyetleri hariç ücretsiz şekilde gestaltlabilmesidir. Doğrusu SEO dâhilin en başta içinde ne olduğu üretirken harcanan maliyet haricinde başarım göstermesi dâhilin yeni bir ödeme gestaltlmaz.

Bunun haricinde bir önemli üstelik da hızdır. SEM çalışmalarında sonucu henüz hızlı şekilde elde edersiniz ve trafiğinizi kısaltarak müddet içerisinde fazlalıkrabilirsiniz. Bunun aksine SEO çalışmaları ise uzun soluklu çalışmalardır. SEO çalışmaları yaparken uzun vadeli şekilde düşünmeli ve sitenizdeki iyileştirmeleri adım adım yapmalkaloriız.

Bu dü sayısal pazarlama nosyonı arasındaki bir özge önemli üstelik da doğallıktır. SEM çalışmaları ücretli reklam çalışmaları başüstüneğu dâhilin doğallığa odaklanmaz, hızlı sonuç almaya odaklanır. Ancak SEO çalışmalarında bu kalıp farklıdır. SEO çalışmaları henüz katıksız icraatı kapsar ve sitenize henüz organik bir trafik temizışı sağlamlar.

Bu dü nosyon, dâhilerik itibarıyla da ayrımlılık gösterir. SEO çalışmalarındaki dâhilerikler kullanıcı deneyimini fazlalıkrmaya ve kullanıcıların Google sorgularını vermeye yöneliktir. Doğrusu henüz çok kullanıcı faydasına odaklıdır. SEM çalışmalarında ise nişane henüz ticari başüstüneğu dâhilin dâhilerikler SEO çalışmalarındaki kabilinden olmayabilir.

Ancak bu buyurmak değildir ki SEM dâhilerikleri kalitesizdir. Yalnızca dü nosyon arasındaki dâhilerik konseptleri ve odaklar farklıdır. Başkaca belirtmekte yarar var: Bu dü kavramdan biri diğerinden henüz güzel ya da henüz üstün değildir. Markaların pazarlama stratejilerine ve gereksinimlerine nazaran ikisinden de faydalanılabilir.
Alfabemızın burada sonuna geliyoruz, fakat okumaya devam etmek istiyorsanız Pandemi Sürecinde Değişen Yoğaltıcı Davranışları: Sayısal Inkılapün Yükselişi kırmıza geçebilirsiniz.

https://tilkiseo.com/